3-Week Math Benchmark Test

1) 3.26 + 6.8 =

2) 200 – 14.6 =

3) 2.5 + 14.5 + 135 =

4) 3.25 x 8 =

5) Laura purchased a book for $30.25 and a CD for $14.75. What was the total cost of these items?

6) Each candy costs $.25. How many candies can be purchased with $3 ?

7) Donna can type 35 words per minute. At this rate, how many words can she type in 2 hours?

8) Each textbook weighs 1.8 pounds. How much would 6 identical textbooks weigh?

Return from 3-Week Math Benchmark Test to Math Benchmark Tests or to Free Math Videos Online